×
#Lifestyle

5 tipov pre večnú mladosť: Zakážte vášmu mozgu starnúť

18.6. 17:32 Znie to neuveriteľne, ale je to naozaj tak. Pokiaľ ide o náš mozog, veda pripúšťa, že môže starnúť iným tempom ako naše telo či chronologické roky. V závislosti od vášho zdravotného stavu, životného štýlu a osobnosti môžete mať oveľa mladší mozog, než si uvedomujete. Ako na to?

Cielene sa omladzujte

Vek, na ktorý sa cítite, sa na rozdiel od vášho biologického veku nazýva “subjektívny vek". A ak je váš subjektívny vek nižší než počet rokov, ktoré ste skutočne prežili, ste na dobrej ceste. Štúdia Národnej univerzity v Soule a Univerzity Yonsei v Južnej Kórei zistila, že ľudia, ktorí sa cítia mladší, ako je ich vek, vykazujú s pribúdajúcimi rokmi menej známok fyzického starnutia mozgu.

Inými slovami, mladistvý subjektívny vek môže mať skutočne pozitívny vplyv na mechanizmus fungovania mozgu a na to, ako rýchlo štrukturálne starne. Stačí sa ráno nevstať z postele hore zadnicou, užiť si slnečný deň aktivitou, ktorá nám je príjemná a razom sa cítime o dobrých 10-15 rokov mladší. A presne toto náš mozog potrebuje na to, aby zostal forever young.

Cielene omladzujte telo aj ducha
Zdroj: Shutterstock

Používajte aktívne aspoň jeden cudzí jazyk

Kanadskí výskumníci nedávno uviedli, že dvojjazyční ľudia majú centralizovanejšie a špecializovanejšie nervové spojenia, pretože pri ovládaní dvoch jazykov si mozog efektívnejšie "vyberá" informácie, čo šetrí energiu mozgu a pomáha ho udržiavať mladý. Štatistiky zároveň ukazujú, že u bilingválnych ľudí je nižší výskyt demencie než u ľudí, ktorí celý život používali len jeden jazyk. Takže rýchlo oprášte slovníky, film si večer pustite bez dabingu, udržujte komunikáciu s inojazyčnými ľuďmi, alebo si doprajte jazykové lekcie počas dlhých ciest autom či prípravy večere.

Nikdy nie je neskoro na jazkový kurz, pomôže to aj vášmu mozgu
Zdroj: Shutterstock