#Fotostory
Vianočný strom pod kupolou v obchodnom reťazci Galeries Lafayette vo štvrti Le Printemps Haussman v Paríži.
Foto: TASR

GALÉRIA│11 fascinujúcich vianočných stromčekov: Toto vás naladí na Vianoce!

14.11. 9:45 Jedným z tradičných symbolov spätých s vianočnými sviatkami je svetielkujúci stromček. Jeho história siaha až hlboko do 16. storočia.

 • Prvé zmienky o vianočnom stromčeku pochádzajú z nemeckých Brém, približne z roku 1570.
 • V 16. storočí sa už na vianočných trhoch v Nemecku predávali ozdoby z vosku. Z Nemecka sa táto tradícia rozšírila do Anglicka a neskôr do Uhorska, kde sa stromčeky ujali v domácnostiach šľachty, potom  meštianstva a napokon aj na vidieku.
 • Prvé elektrické osvetlenie vianočného stromčeka sa objavilo v USA. Po počiatočnej nedôvere si získalo veľkú obľubu.
 • Vo viacerých domácnostiach nechýbajú na vianočnom stromčeku okrem klasických ozdôb aj čokoládové figúrky zabalené v alobale, ktoré súvisia priamo s našou krajinou -  údajne majú československý pôvod.
  Vianočný stromček v Aténach.
  Vianočný stromček v Aténach.
  Zdroj: TASR
 • V európskych mestách sa do 19. storočia ujala aj tradícia stavania veľkých vianočných stromov na námestiach, pri ktorých sa organizovali rozličné charitatívne akcie. Napríklad v Bratislave sa prvý strom s elektrickým osvetlením objavil roku 1896 pred Mestským divadlom. 
 • Zdobenie prvého stromčeka na Vianoce sa pripisuje Martinovi Lutherovi. Legenda hovorí, že  pri prechádzke lesom mu učarovali snehom zaviate stromčeky, a preto si jeden vzal domov, kde ho ozdobil.

Pozrite si GALÉRIU fascinujúcich vianočných stromčekov.

autor:  Romana Kalická
Diskusia  ()

Video

Diskusia