Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Namiesto lekárne choďte na lúku: Na liečivé účinky byliniek sa vždy dalo spoľanúť!

Namiesto lekárne choďte na lúku: Na liečivé účinky byliniek sa vždy dalo spoľanúť!
Nebuďte skeptická, príroda vždy dokázala pomôcť.

Nemusíte byť babka korenárka, aby ste sa v tom vyznali.

 

Skorocel kopijovitý

KAŠEĽ, CHOROBY DÝCHACÍCH CIEST, RANY A BODNUTIA

Skorocel má skvelú povesť už od stredoveku. Ospevujú ho všetky bylinkárske knihy a almanachy. Pritom je to trvalá burina, ktorá rastie takmer všade. Pomáha pri prechladnutí, dobre prečistí krv, no najmä lieči silný kašeľ. Používa sa osobitne alebo v kombinácii s inými bylinkami – s materinou dúškou, kvetom lipy, podbeľom, tymianom, feniklom. Zázračne pomáha aj pri ozaj ťažkých ochoreniach dýchacích ciest – čiernom kašli, astme, dokonca tuberkulóze. (Sám ju, samozrejme, nevylieči, ale zmierňuje kašeľ a uľavuje od neho.) Čerstvé listy a šťava z nich zas liečia rany a pomáhajú pri bodnutiach hmyzom a uhryznutiach zvieratami.

 

Čo zbierame: Liečivé vlastnosti má celá bylina vrátane kvetu a koreňa, na prípravu liečivých čajov a hojivých obkladov postačia listy.

6 obrázkov v galérii Skorocel kopijovitý

 

Alchemilka obyčajná

ŽENSKÉ CHOROBY, HNAČKY, KATARY, KOŽNÉ INFEKCIE

Názov vám možno nič nehovorí, no z videnia ju určite poznáte. Alchemilka rastie na vlhkých lúkach, pasienkoch a pri potokoch. Na dlhej hrubej stonke má okrúhle deväťlaločné vejárovité listy a trsy drobných žltozelených kvetov. V ľudovom liečiteľstve sa považuje za všeliek na tzv. ženské choroby. Konkrétne pomáha pri silnej, bolestivej a nepravidelnej menštruácii, pri ťažkostiach v prechode. Je výborná aj pri silných hnačkách, kŕčoch, kataroch čriev a dýchacích ciest, ale aj na ekzémy, vyrážky a kožné infekcie.

 

Čo zbierame: kvitnúcu vňať a listy.

 

UPOZORNENIE: Alchemilka nie je vhodná pre mužov, na rozdiel od žien u nich znižuje potenciu. Takisto sa jej vyhnite počas tehotenstva a pri dojčení – používa sa totiž aj na zastavenie tvorby mlieka.

6 obrázkov v galérii Alchemilka obyčajná

 

Hluchavka biela

CHOROBY DÝCHACÍCH CIEST, ŽENSKÉ CHOROBY, ZÁPCHA, HEMOROIDY

Stará známa. Nájdete ju na tienistých vlhkých miestach, pri cestách, múroch, na okraji lesov aj na zanedbaných trávnatých plochách v meste. Hluchavka je podľa Trebenovej jedna z najlepších liečivých rastlín. Je to výborný liek na choroby dýchacích ciest, ale aj na hemoroidy, problémy s vyprázdňovaním čriev a gynekologické ťažkosti. Má protizápalový, močopudný, preháňavý a upokojujúci účinok.

 

Čo zbierame: kvitnúcu vňať, listy alebo len biele kvety bez kalichov.

6 obrázkov v galérii Hluchavka biela

 

Jahoda obyčajná

CHUDOKRVNOSŤ, NERVOZITA, HNAČKA, CHOROBY MOČOVÝCH CIEST

Hovoríme o lesných jahodách, ktoré rastú na slnečných stráňach listnatých aj ihličnatých lesov. Mimoriadne zdravé sú ich chutné plody – pôsobia napríklad proti skleróze, vysokému tlaku, obličkovým kameňom. To však musíte byť poriadne vytrvalá Maruška. Plody jahôd sa dajú využiť aj v kozmetike. Po roztlačení a nanesení na kožu napríklad bielia pehy, pigmentové škvrny a celkovo zosvetľujú pleť. Používajú sa tiež po spálení slnkom. Liečivé sú aj listy a korienky. Majú protizápalové účinky, používajú sa pri ochoreniach močového ústrojenstva, hnačkách, anémii, ale aj pri vysokom krvnom tlaku.

 

Čo zbierame: sladké plody, čerstvé mladé listy (staršie sú horké) alebo aj korienky.

6 obrázkov v galérii Jahoda lesná

 

Ďatelina lúčna

HNAČKA, KAŠEĽ, ZÁPAL PRIEDUŠIEK, KOŽNÉ OCHORENIA

Rastie na slnečných lúkach, popri cestách aj na sídliskách ako burina. Kvety ďateliny majú silné dezinfekčné vlastnosti, a preto sa úspešne používajú pri zápaloch priedušiek, ale aj na hnisajúce razy či ekzémy. Navyše, čínsky medicínsky výskum ukázal, že táto bylina má schopnosť potlačiť niektoré rakovinové bunky. Pre vysoký obsah rastlinného estrogénu sa čaj z kvetov ďateliny pije denne pri rakovine prsníka. Dávkovanie však treba strážiť a konzultovať s lekárom – práve pre obsah hormónov. Rastlina je naďalej predmetom serióznych výskumov v tejto oblasti.

 

Čo zbierame: len hlavičky dužinatých ružových kvetov bez stoniek a listov. Sušíme na podložke riedko od seba, hlávky schnú pomaly a majú sklony zapariť sa a zhnednúť.

6 obrázkov v galérii Ďatelina lúčna

 

Čítajte viac o téme » Zdravá strava, Intímne miesta, Intímne zdravie, Krása a zdravie žien, Intímne miesta, Intímna hygiena

Autor: Adriana Forgáčová

NEPREHLIADNITE
Najväčšia chyba, ktorú robíme po sexe: Na TOTO nesmiete nikdy zabudnúť!
8 vecí, s ktorými musíte okamžite prestať, ak chcete zažiť vášnivý sex!
Pre svoje účinky vedie rebríček v obľúbenosti: Viete, čo všetko dokáže...
Úzka verzus široká: Ako vyzerajú "normálne" ženské intímne partie?
3+1 vecí, ktoré si dobre premyslite ešte predtým, ako súhlasíte s trojkou!

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×